Zapomniane gry dla dzieci - domino
26 marzec 2011Domino to bardzo stara i nieco zapomniana gra nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosÅ‚ych. PrzywÄ™drowaÅ‚a do Europy z starożytnych Chin gdzie do dziÅ› jest bardzo popularnÄ… grÄ… wystÄ™pujÄ…cÄ… w wielu odmianach. W Polsce najbardziej znane jest Domino skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z 28 kamieni zawierajÄ…cych podwójne pola z kombinacjÄ… oczek od 0 do 6.
MaÅ‚ym dzieciom najczęściej kojarzy siÄ™ z „domino day”, czyli biciem kolejnych rekordów w ukÅ‚adaniu nieskoÅ„czonej iloÅ›ci kostek. A przecież to piÄ™kna gra zmuszajÄ…ca do strategicznego i logicznego myÅ›lenia i przy tym urzekajÄ…ca w swojej prostocie. Na pewno warto jÄ… wprowadzić do zabaw z dziećmi z jednej prostej przyczyny, jest to Å›wietna gra matematyczna, która może być przerywnikiem podczas nauki dodawania. ChciaÅ‚abym, wiÄ™c przybliżyć jej zasady.
Zanim jednak przejdziemy do zasad poznajmy terminologię. Kostki domina nazywamy kamieniami, kostki leżące luzem na stole oczkami do dołu nazywamy talonem, a kamienie posiadające po obu stronach tą samą liczbę oczek nazywamy dubletami.
Domino dla poczÄ…tkujÄ…cych
Kamienie w liczbie 28 rozkładamy na stole oznakowaniem do dołu a następnie musimy je starannie wymieszać.
W zależnoÅ›ci od liczby uczestników gry wybieramy po:
8 kamieni przy 2 graczach
7 kamieni przy 3 graczach
5 kamieni przy 4 graczach
Każdy uczestnik ustawia kamienie przed sobÄ… tak, aby nikt inny ich nie widziaÅ‚. GrÄ™ zaczyna ta osoba, która ma kostkÄ™ z najwyższÄ… sumÄ… oczek np. dwie 6. KostkÄ™ tÄ… wykÅ‚adamy na Å›rodek i kolejny gracz, musi do niej doÅ‚ożyć swój kamieÅ„, tak by liczby oczek z jednej lub drugiej strony kamienia byÅ‚y takie same (w tym wypadku muszÄ… być to 6-tki). JeÅ›li gracz nie posiada kamienia, który można dopasować, to dobiera 2 kamienie z talonu (zbiór zakrytych kamieni leżący na stole).
Kamienie zawsze ustawiamy z tej strony, gdzie ilość oczek kamienia dostawianego i leżącego jest taka sama. PamiÄ™tajmy również o tym, że można je dostawiać z jednego lub drugiego koÅ„ca ciÄ…gu, nigdy do Å›rodka. Dublety sÄ… zawsze uprzywilejowane i możemy je dokÅ‚adać do kamienia, który ma innÄ… liczbÄ™ oczek.
Gracz, który nie może dostawić kamienia, ani go dobrać z talonu, bo wszystkie zostaÅ‚y zabrane, musi przepuÅ›cić swojÄ… kolejkÄ™. Wygrywa ten gracz, który wyÅ‚oży wszystkie swoje kamienie, jako pierwszy. JeÅ›li chcemy rozegrać kilka kolejek to gracz, który skoÅ„czyÅ‚ pierwszy zlicza sumÄ™ oczek na kamieniach przeciwników i zapisuje jÄ… na swoim koncie.
Może siÄ™ zdarzyć, że wszyscy uczestnicy posiadajÄ… kamienie, ale nikt nie może ani dostawić, ani dobrać nowych, wówczas koÅ„czymy partiÄ™ i wygrywa ten, kto ma najmniejszÄ… liczbÄ™ kamieni. JeÅ›li dwóch uczestników ma tÄ… samÄ… liczbÄ™ kamieni to wówczas zliczamy oczka, wygrywa ten gracz, który ma ich najmniej. A nastÄ™pnie zlicza sumÄ™ oczek przeciwników i zapisuje jÄ… na swoim koncie.
Na poczÄ…tku gry warto siÄ™ umówić, do jakiej sumy oczek gramy np. wygrywa ten, kto jako pierwszy osiÄ…gnie sumÄ™ 200 na swoim koncie.
Domino włoskie
Domino włoskie przeznaczone jest dla 3-5 graczy.Kamienie mieszamy i rozkładamy na stole oczkami do dołu. Każdy z graczy wybiera kamienie zgodnie z zasadami:
- 5 kamieni, jeśli mamy 5 graczy,
- 6 kamieni, jeśli mamy 4 graczy
- 8 kamieni, jeśli mamy 3 graczy
Na poczÄ…tku gry uczestnicy ustalajÄ…, jakÄ… liczbÄ™ punktów musi osiÄ…gnąć zwyciÄ™zca np.: 50, 70, 100. Każdy gracz ustawia kamienie przed sobÄ… pionowo, ale w taki sposób, aby inni ich nie widzieli. Zaczyna ta osoba, która ma kamienie o najwyższej sumie oczek no 6/6. KÅ‚adÄ…c kamieÅ„ na stole każdy gracz oznajmia gÅ‚oÅ›no Å‚Ä…cznÄ… sumÄ™ wszystkich wyÅ‚ożonych oczek. Czyli pierwszy gracz z dwiema 6 mówi 12, kolejny gracz może doÅ‚ożyć, 2/3 co z pierwszym kamieniem daje sumÄ™ 17, nastÄ™pny, 4/1 co daje sumÄ™ Å‚Ä…cznÄ… 22 i tak aż do otrzymania ustalonej na poczÄ…tku punktacji np. 50 punktów. JeÅ›li żaden z graczy nie osiÄ…gnie idealnie 50 punktów wygrywa ten, kto bÄ™dzie najbliżej tej cyfry.
Tą wersję domina polecam, jako świetne urozmaicenie nauki dodawania u dzieci
zgodnie z zasadÄ… nauki przez zabawÄ™.
AS, plimplam.pl
Ostatnie Komentarze