Na rynku rękodzieła można znaleźć wiele artykułów, których istnienia, nie każdy rozumie. Mnogość różnorodnych narzędzi, takich jak punchery, kleje, maty czy noże zaczyna mnożyć ilość pytań „po co?”. Dzięki tym pytaniom, jesteśmy w stanie Państwu przybliżyć konieczność posiadania dokładnie takich, a nie innych akcesoriów.

Zacznijmy od klei. Scrapbooking mocno związany jest z wykorzystaniem zdjęć, ważnych dla nas kartek bądź innych pamiątek, które stanowią dla nas ponadprzeciętną wartość. Czy w takim układzie, chcielibyśmy stworzyć projekt, który wytrzyma rok, dwa … no może pięć lat? Kleje najwyższej jakości, a więc takie, jakie oferują najlepsze sklepy, wolne są od kwasów, czyli podstawowego składnika wpływającego na degradację naszych projektów. Dzięki temu projekty jakie tworzymy, mają archiwalną trwałość i użyte przez nas kleje nie wpływają na zmianę koloru i struktury klejonych warstw. Dodatkowo takie kleje są bardzo funkcjonale, dzięki posiadaniu odpowiednich składników, dobieranych dokładnie pod profil wykonywanych prze nas projektów, a zatem możemy uzyskiwać powierzchnie widoczne w trakcie klejenia (kolor niebieski ujawnia się w trakcie smarowania powierzchni, aby widzieć gdzie mamy przyłożyć klejone elementy – następnie po wyschnięciu staje się bezbarwny), możemy również uzyskać powierzchnie trwale lub tymczasowo klejące (w zależności od tego czy elementy mają być trwale przyklejone, czy też chcemy je później przemieszczać). Różnorodność dostępnych na rynku klei z pewnością zacznie być dla Ciebie bardziej zrozumiała, a tym bardziej uzasadniona z czasem, gdy Twoje projekty w końcu będą z nich korzystać.

Przechodząc do kolejnych narzędzi wykorzystywanych w scrapbookingu, a zatem do puncherów, łatwo można zauważyć ich bogactwo i zróżnicowanie. Znajdziesz punchery brzeżne, narożne, samodzielne (będące w stanie stworzyć wzór na dowolnie wybranej powierzchni) oraz takie, które oprócz funkcji wykrojenia wzoru, posiadają również funkcję stemplowania oraz embossingu. Na tym etapie warto wiedzieć, że tylko punchery dobrej jakości są w stanie służyć naszym projektom nie tylko dwu-, trzy- czy parokrotnie, ale dożywotnio. Użyte w dobrej jakości puncherach ostrza zapewniają maksymalną ostrość nawet przy grubych tekturach, a więc nie tylko w przypadku papieru. Dodatkowo, dzięki uzupełniającym akcesoriom (ostrzałki, oliwiarki), możemy zapewnić naszym akcesoriom długoletnią żywotność. Różnorodność wykorzystania oferowanych puncherów zależy już tylko i wyłącznie od Twojej fantazji…

Zwróć również uwagę na papier, który wykorzystujesz do scrapbookingu. Oprócz tego, że powinien być grubszy od tradycyjnych arkuszy papieru, które mają około 80-100 g/cm2 (arkusze używane w scrapbookingu mają powyżej 200 g), powinien być wolny od ligniny, podatnej na rozkład oraz od kwasów, które jak to było wcześniej wspomniane, również negatywnie oddziaływają na nasze projekty.

Po poznaniu podstawowych różnic (które z czasem będą coraz bardziej widoczne), jesteś już w stanie dokonać wyboru, który umożliwi Ci tworzenie naprawdę wyjątkowych albumów, kartek ozdób i pozostałych projektów związanych z rękodziełem. Pamiętaj, że po dokonaniu wyboru odpowiednich narządzi, cała reszta zależy już tylko od Twojej kreatywności!