Poncho (z hiszp. Poncho) strój tradycyjny wielu regionów Ameryki Łacińskiej, składa się z prostokątnego materiału z otworem na głowę po środku. Początkowo wykonywało się go z tkanin pochodzących z warsztatów tkackich z wełny z lamy, alpaki, wikunii i owcy. Kolorystyka i wzornictwo różniły się w zależności od regionu i funkcji jaką ponczo miało spełniać. Zwykle ciężkie i grube, jego kontury mogą zawierać naszyte frędzle, tasiemki albo naszywki.

Dziś ponczo jest rozpowszechnione niemalże na całym świecie, szczególnie jednak w regionie andyjskim, nizinach kolumbijskich oraz pampach argentyńskich. Prawdopodobnie ponczo ma pochodzenie już prehistoryczne, co udowodniono znaleziskami archeologicznymi w Angualasto w prowincji San Juan w Argentynie oraz na wybrzeżu Peru. Wizerunki na ceramice kultury mochica również dają świadectwo użycia poncz w odległej przeszłości (0-800 n.e.) Istnieją także teorie mówiące o tym, iż ponczo pochodzi od „unka” inkaskiego rodzaju kamizelki bez rękawów i z otworem umieszczonym centralnie, co miałoby poszerzyć się do tuniki, żeby pozwolić bezpiecznie jeździć konno.

Etymologia słowa ponczo nie jest jednorodna. Według “Słownika argentynizmów” Diego Abad de Santillán (1976), “poncho” jest shiszpańszczeniem słowa z języka keczua punchu, o tym samym znaczeniu. Według innego badacza Lafone Quevedo ponczo może być związane z punchaw (dzień) przez skojarzenie symboliczne między wkładaniem głowy przez otwór, a wschodem słońca.

W Peru i Boliwii poncho, tak samo jak chullo (czapka z Peru) jest rzeczą codziennego użytku. Mieszkańcy gór podkreślają swoje poncza żywymi kolorami. Natomiast te, które noszą ujeżdżacze koni z północnego wybrzeża (chalan) są bardziej eleganckie i stonowane.

Ponczo z alpaki - ponczo koloru naturalnej wełny, strój tradycyjny mężczyzny ajmarskiego tkanina bardzo wytworna i ciężka chroniąca, przed zimnem, wiatrem i deszczem. Krawędź wykonana jest z tasiemki, generalnie koloru białego lub jasnego beżu.

Poncho z lamy - typowe dla Argentyny, Chile, Peru, Boliwii. Nici z wełny lamy uzyskuje się ręcznie za pomocą wrzecion. Matriał prostokątny około 130cm x 180cm. Waga ok. 1 kg. Ubranie wytworne eleganckie, dobre zarówno w góry jak i do miasta, idealna do codziennego użytku.
Galeria Peruart.pl