Pierwsze chwile z noworodkiem obfitują w wiele wzruszeń, nowych doznań, emocji. W szpitalu we wszystkich czynnościach higienicznych może pomóc nam położna lub sympatyczna i bardziej doświadczona koleżanka z sali, ale w domu będziemy zdane tylko na siebie i partnera. Niektórzy z nas mogą liczyć na pomoc wspaniałych Babć. Ich rady, proste wskazówki mogą okazać się nieocenione.

Zwykle zgrzyt organizacyjny pojawia się podczas pierwszej kąpieli noworodka. Jak jednocześnie trzymać dziecko i je myć, chwytać za kosmetyki, mieć w pogotowiu ręcznik? Zwykle pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, na przykład maluch nagle zaczyna siusiać lub płakać.

Bez obaw. Nie taka kąpiel noworodka straszna, na jaką wygląda. Wystarczy przygotować wcześniej wszystkie akcesoria, które będą nam potrzebne. Zanim nalejemy wody do wanienki warto w miejscu kąpieli, czy jest to łazienka czy pokój, ustawić szampon dziecięcy, mydło i oliwkę, Jeśli używamy myjki czy gąbki do mycia niemowlęcia połóżmy ją przy wanience. Na płaskiej i bezpiecznej powierzchni przygotujmy rozłożone okrycie kąpielowe dla niemowląt.

Sprawdźmy koniecznie czy w pomieszczeniu kąpielowym jest odpowiednia temperatura, nie jest za zimno. Jeśli to konieczne należy dogrzać pomieszczenie.

Paznokcie u rąk i nóg dziecka nie muszą być obcinane podczas kąpieli więc tę dodatkową czynność warto zostawić sobie na później i nie męczyć malucha podczas kąpieli.

Następnie, przygotujmy ubranka, w które ubierzemy malucha po kąpieli. Wygodne body i śpioszki wystarczą. Główkę ochrońmy za pomocą czapeczki kąpielowej, a rączki maleństwa za pomocą bawełnianych rękawiczek, tak zwanych łapek niedrapek.

Tak przygotowanych rodziców pierwsza kąpiel nie jest w stanie przestraszyć i zaskoczyć,a co więcej pójdzie im ona sprawnie i zyskają pewności w obsłudze noworodka.

 

Agnieszka