Czekałaś na ten moment długie dziewięć miesięcy. Rozmawiałaś ze swoim dzieckiem głaszcząc czule brzuch. To już ostatni moment, kiedy jesteście nierozerwalnie razem. Denerwujesz się bo nie wiesz czego się spodziewać po akcji porodowej. Czujesz, że przed Tobą jedna wielka niewiadoma, zakończona jednak czymś tak wspaniałym jak powitanie maluszka na świecie. Dobrze przygotuj się na czas pobytu w szpitalu, tak by nieważne sprawy nie zajmowały Twojej uwagi i czasu, który będziesz mogła w całości poświęcić dziecku.

Spakuj torbę do szpitala według listy rzeczy najbardziej potrzebnych podczas porodu. Jak sporządzić taką listę? Poszukaj informacji na ten temat w wybranym przez Ciebie szpitalu. Na położniczej izbie przyjęć zwykle wywieszona jest lista rzeczy potrzebnych na porodówce, które musisz zabrać ze sobą. Dopytaj o szczegóły położną. Poszperaj w Internecie i skorzystaj z doświadczenia innych Mam rodzących.

Po porodzie przydadzą się jednorazowe lub wielorazowe majtki poporodowe. Przytrzymają one wkładkę higieniczną na miejscu i umożliwią dostęp świeżego powietrza potrzebnego do szybszego gojenia się rany krocza. Majtki poporodowe pakowane są po kilka sztuk w opakowaniu więc starczą na okres tuż po porodzie oraz w połogu.

Jeśli martwisz się, że zabrudzisz materac łóżka podłóż pod prześcieradło podkład ochronny lub foliowe prześcieradło na gumkę, które zabezpieczy łóżko przed zabrudzeniem.

Spakuj koszulę, która umożliwi Ci karmienie. Może być to tunika o kopertowym kroju, lub koszulka z dużym dekoltem lub specjalnymi wycięciami. Karmić zaczniesz od razu po porodzie więc musisz zadbać by źle dobrana bielizna nie stanęła na drodze do naturalnego karmienia.

Nie zapomnij o podstawowych kosmetykach. Po wyczerpującym porodzie będziesz chciała się odświeżyć, więc przyda się mydło, szampon, i ulubiony krem czy balsam. Zabierz ze sobą duży ręcznik, którym wytrzesz się po prysznicu i wysuszysz włosy. Do torby zapakuj klapki pod prysznic jeśli nie chcesz złapać grzybicy.

Obowiązkowo zabierz wodę w małej wygodnej butelce. Poród to ogromny wysiłek dla organizmu i będzie Ci się chciało pić często. Zdecyduj się na wodę mineralną niegazowaną. Napoje gazowane mogą przyczynić się do dodatkowej rewolucji w żołądku i spowodować wzdęcia i gazy.

Pamiętaj o telefonie komórkowym. Nigdy nie wiesz czy nagle nie będziesz musiała się skontaktować z rodziną, gdy najdzie Cię chwila słabości lub zwątpienia. Słowa ukochanej Mamy, Babci czy przyjaciółki mogą dodać otuchy i dać motywację do dalszej owocnej współpracy z położną.